Elementy budynków (fotogrametria) - obiekty liniowe i powierzchniowe
Budowle i ich pozostałe elementy (fotogrametria) - obiekty liniowe i powierzchniowe
Nazwy (fotogrametria) - nazewnictwo ulic, placów i osiedli
Ogrodzenia (fotogrametria) - obiekty liniowe
Roślinność (fotogrametria) - obiekty powierzchniowe liniowe i punktowe
Drogi pozostałe (fotogrametria) - obiekty liniowe i powierzchniowe
Wody pozostałe(fotogrametria) - obiekty powierzchniowe, liniowe
Rzeźba (fotogrametria) - obiekty powierzchniowe, liniowe, punktowe
Użytki MMP - obiekty powierzchniowe
Uzbrojenie naziemne i nadziemne MMP - obiekty powierzchniowe, liniowe, punktowe
Teksty
aktualizacja:
W miarę postępu w wykonywaniu zdjęć lotniczych.
Zbiory danych fotogrametrii ZGiKM Geopoz
Dział Fotogrametrii
Opis warstw stosowanych w zbiorach danych przestrzennych realizowanych w GFG
na podstawie ustawy o IIP:
Wg ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej (Dz. U. 2010.76.489) w Dziale Fotogrametrii gromadzi się, przetwarza i udostępnia
zbiory danych przestrzennych należących do drugiej grupy tematycznej w myśl załącznika do w/w ustawy. Są to wg rozdziału 2 załącznika:
Są to wg rozdziału 2 załącznika:
Ortoobrazy, rozumiane jako dane obrazowe powierzchni ziemi, pochodzące z rejestracji lotniczej,
Ukształtowanie terenu, rozumiane jako cyfrowe modele wysokościowe powierzchni terenu,
Ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej czyni z Głównego Geodety Kraju organ wiodący, który koordynuje całość zagadnień związanych z tworzeniem, utrzymaniem i rozwijaniem tej infrastruktury.
Ustawa o IIP wprowadza stosowne zmiany do niektórych przepisów w Prawie geodezyjnym i kartograficznym.
I tak art. 4 ust. 1a pkt 11 określa precyzyjniej zbiory danych przestrzennych przetwarzane w Dziale Fotogrametrii i dzieli je na:
Zobrazowania lotnicze (i satelitarne).
Ortofotoapy.
Numeryczne modele terenu.
Ponadto zakresu naszej działalności dotyczy art. 4 ust. 1b zmienionego Prawa geodezyjnego i kartograficznego, mówiący
o bazie danych o obiektach topograficznych w skalach 1:500 - 1:5000, zharmonizowanej z bazami danych wymienionymi wcześniej.
Sądzimy, że można przez to rozumieć wektorowe dane przestrzenne, tworzone w Dziale Fotogrametrii w procesie stereodigitalizacji zdjęć lotniczych.
Tego typu dane należą do trzeciej grupy tematycznej wg załącznika do ustawy o IIP.
Nasze opracowania:
Dział Fotogrametrii od 1993 r. zajmuje się mapą numeryczną dla całego miasta Poznania opracowywaną metodami fotogrametrii.
Numeryczna Mapa Miejska w skali 1:2000 zawsze stanowiła podstawowy element budowanego równolegle Systemu Informacji Przestrzennej miasta Poznania.
Prace te były realizowane w oparciu o uchwały Rady Miasta Poznania:
nr CIII/602/94 z dnia 19 kwietnia 1994 r. w sprawie przystąpienia do SIP m. Poznania,
nr XLVII/319/II/96 z dnia 15 października 1996 r. w sprawie tworzenia i aktualizacji Numerycznej wektorowej Mapy Miejskiej Poznania1:2000
oraz także w oparciu o:
Zarządzenie Prezydenta Miasta Poznania nr 861/2006/P z dnia 14 grudnia 2006 r.
Mapa ta funkcjonuje do dzisiaj i podlega aktualizacji w dwuletnich interwałach czasowych . Rozwój technologiczny (zdjęcia cyfrowe o pikselu 5 cm i cyfrowe stacje fotogrametryczne
wraz z odpowiednim oprogramowaniem) podnoszą zdecydowanie dokładność takich opracowań, co pozwoliło niedawno zasilić numeryczną bazę Miejskiego Ośrodka Dokumentacji GiK danymi
pozyskanymi ze stereodigitalizacji zdjęć lotniczych z lat 2010 i 2012, dotyczącymi wybranych warstw sytuacyjno-wysokościowych (5 warstw).
Równolegle Dział Fotogrametrii (w ramach SIP) prowadzi i udostępnia informacje bezpośrednio ze zdjęć lotniczych archiwalnych z lat 1989 2014, dla potrzeb wielu podmiotów prawnych oraz osób fizycznych.
Wielkość zgromadzonego zasobu zdjęciowego z tego okresu szacuje się na ok. 20 TB. Co 2 lata zasób ten powiększa się o kolejne 2 3 TB informacji w związku z nowym nalotem zdjęciowym oraz nowymi
opracowaniami numerycznymi powstałymi na ich bazie. Dużego znaczenia nabiera w tym miejscu odpowiedni system archiwizacji i ochrony takich danych.
Na bazie zdjęć lotniczych z lat 1997 2014 opracowano szereg ortofotomap miasta Poznania, począwszy od arkuszy map w skali 1:10000 z roku 1997 i 2001, przez arkusze w skali 1:2000 z lat 2001 2008,
aż do arkuszy map w skali 1:500 z lat 2010 2014. Specyficznymi opracowaniami są:
ortofotomapa termalna miasta Poznania w skali 1: 2000 ze zdjęć lotniczych wykonanych kamerą termalną w 2011 r. (tu aktualność nie zmienia się ok. 7 lat)
tzw. ortofotomapa ukośna, ze zdjęć lotniczych pionowych i ukośnych z czterech stron świata wykonanych w 2013 r.
Odrębnym opracowaniem opartym o zdjęcia lotnicze są numeryczne modele terenu. Dysponujemy kilkoma numerycznymi modelami terenu (DTM) z różnych okresów i o różnej dokładności.
Okresowo są one modernizowane i aktualizowane w oparciu o linie nieciągłości terenu (dane LIDAR), gdyż są między innymi podstawą wykonania ortofotomap o dokładności GSD = 5cm.