Cmentarze Miasta Poznania - Cyfrowe Lapidarium Poznania        Powrót do strony g_ównej

   wygeneruj link w pasku przeglądarki
zmień styl:
standard
                                                       strona (1 stron) od 1  (1-liczba znalezionych obiektów)
Cmentarze Miasta Poznania - Cyfrowe Lapidarium Poznania
wyświetl tabelę:  
 w poziomie 
  lub w  
 lub 
42 
 
Cmentarz Bohaterów Polskich 
Cmentarze komunalne 
nieczynneW listopadzie 1945 r. na stoku Cytadeli założono Cmentarz Bohaterów, który obejmował wówczas pochówki żołnierzy Armii Czerwonej oraz wydzieloną kwaterę tzw. Cytadelowców, biorących udział w szturmie na Fort Winiary w lutym 1945 r.
Obecnie na trzech tarasach Cmentarza Bohaterów Polskich, oprócz grobów Cytadelowców, ofiar Poznańskiego Czerwca 1956 r., ofiar nalotów z września 1939 r. - ważne miejsce zajmują mogiły symboliczne i zbiorowe, wypełnione prochami oraz tysiącami bezimiennych szczątków. Napisy na tablicach, stelach i obeliskach przywołują miejsca kaźni Polaków z czasów terroru hitlerowskiego, m.in.: obóz w Żabikowie, Dom Żołnierza, więzienie przy ul. Młyńskiej, Fort V i Fort VII, miejskie krematorium, spalarnię śmieci na Szelągu, cmentarz sołacki na Golęcinie, lasy rożnowskie i palędzkie. Zadbano też o upamiętnienie pomordowanych `w kazamatach` przy ul. Niegolewskich, Kochanowskiego, 27 Grudnia, Młyńskiej i Szylinga w latach powojennego terroru stalinowskiego. Nie zapomniano o działaczach robotniczych i członkach KPP i PZPR zamordowanych bestialsko w latach powojennych przez siły "kułacko-faszystowskie" podczas `utrwalania władzy ludowej`.
Nie ulega wątpliwości, iż groby Cmentarza Bohaterów Polskich pokazują trudną historię, jaka stała się udziałem narodu polskiego.  
 
Cmentarze Miasta Poznania 
wojenny

wykaz grobówBohaterów Polskich 
 
Portal SIP:
OpenStreetMap: mapa
Google Maps: mapa satelita
plik: gpx
                                                      
strona (1 stron)
   od 1  (1-liczba znalezionych obiektów)

czas dostępu do bazy: 0.64639 sec