Cmentarze Miasta Poznania - Cyfrowe Lapidarium Poznania        Powrót do strony g_ównej

   wygeneruj link w pasku przeglądarki
zmień styl:
standard
                                                       strona (1 stron) od 1  (1-liczba znalezionych obiektów)
Cmentarze Miasta Poznania - Cyfrowe Lapidarium Poznania
wyświetl tabelę:  
 w poziomie 
  lub w  
 lub 
41 
 
Cmentarz Bohaterów Radzieckich 
Cmentarze komunalne 
nieczynneUsytuowany jest w centralnym miejscu stoku, na obszarze starego pruskiego cmentarza garnizonowego oraz na terenie pierwotnie zajmowanym przez Niemiecki Cmentarz Honorowy i groby jeńców z lat 1870-1871 i 1914-1918. Pomiędzy kwaterami znajduje się główne, południowe wejście na Cytadelę ` schody prowadzące do Pomnika Bohaterów.
Spoczywają tu szeregowi żołnierze i oficerowie Armii Czerwonej, biorący udział w walkach na wielkopolskim odcinku frontu wschodniego, przede wszystkim o Festung Posen w 1945 r. Pierwotnie żołnierze ci pochowani byli w różnych miejscach na terenie Poznania (m.in. na placu Zamkowym) i jego okolicy; ich szczątki skutkiem umów międzynarodowych translokowano na stok podczas powojennych akcji komasacji. Oprócz mogił żołnierzy radzieckich przetrwały tu mogiły stanowiące pozostałości po dawnym cmentarzu garnizonowym, m.in. pomnik upamiętniający jeńców rosyjskich z czasów pierwszej wojny światowej czy obelisk upamiętniający żołnierzy francuskich zmarłych w niewoli pruskiej.
Cmentarz jest dość dobrze utrzymany dzięki okresowo prowadzonym pracom porządkowym i renowacyjnym. Obecnie dawna nazwa: `Cmentarz Bohaterów Radzieckich` jest kontestowana; stosuje się zamiennie nazwy: Cmentarz Wojenny Armii Czerwonej lub Cmentarz Żołnierzy Radzieckich. 
 
Cmentarze Miasta Poznania 
wojenny

wykaz grobówBohaterów Radzieckich 
 
Portal SIP:
OpenStreetMap: mapa
Google Maps: mapa satelita
plik: gpx
                                                      
strona (1 stron)
   od 1  (1-liczba znalezionych obiektów)

czas dostępu do bazy: 0.651276 sec