Cmentarze Miasta Poznania - Cyfrowe Lapidarium Poznania        Powrót do strony g_ównej

   wygeneruj link w pasku przeglądarki
zmień styl:
standard
                                                       strona (1 stron) od 1  (1-liczba znalezionych obiektów)
Cmentarze Miasta Poznania - Cyfrowe Lapidarium Poznania
wyświetl tabelę:  
 w poziomie 
  lub w  
 lub 
39 
 
Cmentarz Garnizonowy (polski) 
Cmentarze komunalne 
nieczynneCmentarz garnizonowy zajmuje zachodnią część stoku Cytadeli. W odróżnieniu od starego, pruskiego cmentarza garnizonowego, polski nazywano `nowym`. Jego obszar został podzielony na 9 kwater. Najstarsze założono w dobie powstania wielkopolskiego; tamtejsze groby wojenne należą do żołnierzy i oficerów Wojsk Wielkopolskich, poległych w walkach o kształt granic II RP (1918-1920). Obecną formę nadano mogiłom po działaniach inwentaryzacyjnych prowadzonych na stoku w latach 60. i 70. XX w. Ustawiono wówczas nowe, charakterystyczne stele ze sztucznego kamienia w kształcie krzyża z czarnym orłem. Poddano je renowacji i konserwacji w roku 2008.
W okresie międzywojennym funkcjonowała wydzielona kwatera lotników związana z 3PL z Ławicy, a do mogił żołnierzy poległych w walkach dołączyły groby obsady poznańskiego garnizonu i ich rodzin zajmując dolną część stoku. Posługę duszpasterską zapewniała parafia wojskowa pw. św. Józefa (obecnie bazylika św. Józefa i klasztor karmelitów bosych na Wzgórzu św. Wojciecha).
Kwatery zajmowane przez groby wojskowe i wojenne zostały znacząco zdewastowane podczas szturmu wojsk radzieckich na Fort Winiary w lutym 1945 r. Zaginęły również księgi cmentarne. Skutkiem tych zniszczeń oraz niedbałych powojennych translokacji grobów, bezpowrotnie utracono informacje o personaliach wielu pogrzebanych na stoku w okresie międzywojennym żołnierzy. 
 
Cmentarze Miasta Poznania 
wojskowy

wykaz grobówGarnizonowy 
 
Portal SIP:
OpenStreetMap: mapa
Google Maps: mapa satelita
plik: gpx
                                                      
strona (1 stron)
   od 1  (1-liczba znalezionych obiektów)

czas dostępu do bazy: 0.63023 sec