Cmentarze Miasta Poznania - Cyfrowe Lapidarium Poznania        Powrót do strony g_ównej

   wygeneruj link w pasku przeglądarki
zmień styl:
standard
                                                       strona (1 stron) od 1  (1-liczba znalezionych obiektów)
Cmentarze Miasta Poznania - Cyfrowe Lapidarium Poznania
wyświetl tabelę:  
 w poziomie 
  lub w  
 lub 
105 
 
Cmentarz par. rzymskokat. pw. św. Antoniego Padewskiego (Minikowo/Starołęka) 
Cmentarze rzymskokatolickie 
czynneCmentarz założono na pograniczu Starołęki i Minikowa, na gruntach podarowanych przez rodziny bamberskie jeszcze przed I wojną światową (`na Kajzera Górce`, mówiono). Pierwsze pochówki miały miejsce w 1920 r. Od początku zakładano włączenie w architekturę nekropolii podziemnego bunkra, który przekształcono w kaplicę cmentarną, pod którą powstały katakumby. Tworząc swoiste wypiętrzenie, kostnica zdominowała geometrycznie rozplanowane kwatery i przecinające się aleje; całość ujęto pierwotnie w kształt zbliżony do kwadratu. Obszar cmentarza powiększono, a samo wzniesienie uprzednio splantowano, jednak nasadzenia robinii i żywotników oraz starodrzew -szpalery jesionów, lip i klonów - wskazują zasięg najstarszych pól grzebalnych. Na uwagę zasługują nagrobki międzywojenne w formie stel i kolumn, zdominowane jednak przez współczesne pochówki.
Na terenie cmentarza znajduje się pomnik powstańców wielkopolskich oraz monument ku czci żołnierzy i oficerów radzieckich poległych podczas II wojny światowej. Miejsce spoczynku znaleźli tu zasłużeni obywatele oraz żołnierze AK, weterani spod Monte Cassino.
W 1924 r. utworzono parafię rzymskokat. pw. św. Antoniego Padewskiego, która do dziś administruje nekropolią. Cmentarz zamknięto dla pochówków w latach 1947-1999; po wojnie planowano wchłonięcie jego obszaru przez planowany cmentarz dzielnicowy Minikowo. 
 
Cmentarze Miasta Poznania 
parafialny

wykaz grobówMinikowo 
 
Portal SIP:
OpenStreetMap: mapa
Google Maps: mapa satelita
plik: gpx
                                                      
strona (1 stron)
   od 1  (1-liczba znalezionych obiektów)

czas dostępu do bazy: 0.683683 sec